Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Na czym polega leasing i dlaczego warto się nim zainteresować?

21 czerwca 2022 na czym polega leasing


Wielu osobom fizycznym i przedstawicielom firm marzy się nowe auto. Niestety, niemal zawsze przychodzi im zrezygnować z tego marzenia. Co więcej, sam powód rezygnacji jest taki sam – budżet na ten cel nie pozwala na zakup auta. Jednym z rozwiązań alternatywnych okazuje się być leasing, warto więc zainteresować się możliwościami, jakie otwiera przed nami.

Na czym polega leasing – próba definicji

Leasing jest przykładem umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy podmiotem finansującym oraz korzystającym z niej. Przypomina nieco wynajem długoterminowy oraz zakup na raty, nie jest jednak rozwiązaniem tożsamym z dwoma powyższymi. Firma leasingowa decyduje się na oddanie danej rzeczy w użytkowanie, w zamian zaś może liczyć na uiszczaną raz w miesiącu ratę. Umowa jest podpisywana na czas określony. O leasingu mówi się zwykle w kontekście zakupu samochodu, bo właśnie on cieszy się największym zainteresowaniem klientów. Warto jednak pamiętać, że można zdecydować się na ten krok planując inwestycję w całkiem inny sprzęt.
Choć leasing często jest porównywany do zakupów na raty, warto pamiętać o tym, że pomiędzy oboma formami pojawia się kilka różnić. Najważniejsza związana jest z tym, że choć użytkuje się leasingowany przedmiot, nie jest się jego właścicielem. Leasing posiada też zapis poświęcony opłacie wstępnej, którego nie znajdziemy analizując abonament lub wynajem. Osoba zawierająca go może też wykupić leasingowany przedmiot już po zakończeniu umowy. Cena takiego wykupu jest ustalona z góry i często okazuje się być wyjątkowo korzystna.

Rodzaje leasingu

Wzrost popularności leasingu, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach, przyczynia się do tego, że obecnie możemy mówić o co najmniej kilku jego rodzajach. Szczególnie popularny wydaje się leasing finansowy nazywany też kapitałowym. Pozwala on na wliczenie przedmiotu leasingu do majątku leasingobiorcy, co oznacza, że leasingobiorca musi wpisać go w ewidencję środków trwałych. Takie rozwiązanie jest najbliższe zakupowi na raty, choć o pełnoprawnej własności przedmiotu nadal można mówić dopiero po zakończeniu umowy.
Częściej wybieraną opcją pozostaje nadal leasing operacyjny budzący więcej skojarzeń z wynajmem. Tu łączna kwota płaconych w czasie umowy rat nie jest tożsama z wartością przedmiotu. Nic więc dziwnego, że obie strony decydują się także na wprowadzenie opłaty wstępnej i opłaty za wykup. Podatek VAT jest płacony w ratach.

Leasing – przegląd zalet

Popularność leasingu ma przynajmniej kilka źródeł, z których najważniejszym wydaje się być prostota charakterystyczna dla takiego rozwiązania. Procedury nie są skomplikowane i bardzo często można doprowadzić je do szczęśliwego końca w ciągu zaledwie kilku dni. Jakby tego było mało, już po spłaceniu wszystkich rat i wykupieniu auta, cena końcowa nadal będzie wyjątkowo korzystna. Za zainteresowaniem się leasingiem przemawia również to, ze w wielu wariantach nie wpływa na zdolność kredytową, co ma duże znaczenie dla przedsiębiorstw poszukujących wsparcia w wielu miejscach.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Nakładki samochodowe na progi
Strój motocyklowy dla pasażera

Jesteś zainteresowany reklamą?