Oświetlenie to jeden z tych systemów, który w samochodzie musi działać bez zarzutu. Nie chodzi to nawet o to, że Policja od razu zatrzyma cię jeśli zauważy, że lampy w twoim samochodzie nie działają. Chodzi o to, że oświetlenie samochodu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Postanowiliśmy więc poświęcić chwilę na ten temat i opisać rolę oświetlenia w samochodzie i to jak ta rola różni się w zależności od rodzaju lampy czy nawet zastosowanej technologii.
Rola oświetlenia w samochodzie
Oświetlenie samochodowe służy trzem podstawowym zadaniom. Przede wszystkim reflektory oświetlają drogę przed samochodem w taki sposób, aby kierowca widział co się przed nim znajduje, ale też aby nie oślepiać innych kierowców.
Drugim zadaniem, z jakiego muszą się wywiązywać lampy w samochodzie, jest oznaczanie jego pozycji. Co prawda w Polsce kierowcy mają obowiązek poruszania się z włączonym oświetleniem niezależnie od warunków panujących na drodze, ale to zadanie oświetlenia docenisz najbardziej w warunkach trudnego oświetlenia lub w nocy.
Lampy mogą też służyć do komunikacji pomiędzy kierowcami i to jest właśnie trzecie podstawowe zadanie oświetlenia samochodowego. Lampy takie jak kierunkowskazy, światło stop, światło wsteczne czy nawet światła drogowe mogą służyć do przekazywania informacji pomiędzy kierowcami, dzięki czemu ci wiedzą, czego mogą się spodziewać po innych uczestnikach ruchu.
Oświetlenie przednie
Wiemy już, że oświetlenie przednie, czyli, innymi słowy, reflektory służą do oświetlania drogi przed samochodem. Jak jednak może udało ci się zauważyć, różne reflektory w różnych samochodach różnie się z tego zadania wywiązują. Zależy to od technologii, która została zastosowana. Mogą to być lampy halogenowe, najczęściej spotykane w starszych i tańszych samochodach. Lampy ksenonowe montowane w starszych samochodach z wyższej półki. Lampy LED, które są najpopularniejsze w nowoczesnych maszynach, a nawet najdroższe oświetlenie laserowe.