Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

16 maja 2019 umowa kupna-sprzedaży samochodu

Od decyzji zakupu auta po podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu czeka nas długa droga. Jeśli jednak już znaleźliśmy dla siebie idealny pojazd i jesteśmy pewni, że chcemy go nabyć czeka nas ostatni punkt jakim jest sporządzenie umowy. Tak najczęściej bywa, kiedy to sprzedający nie ma możliwości wystawienia nam faktury.

Zanim zaczniemy wymieniać co dokładnie powinno znaleźć się w umowie zaznaczmy, że należy sporządzić ją w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym dla kupującego i sprzedającego. Warto to zaznaczyć w jednym z paragrafów w umowie. W jakiej formie sporządza się umowę? Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie najważniejszych informacji na piśmie.

Umowa kupna-sprzedaży – najważniejsze kwestie jakie należy w niej zawrzeć

To co znajdzie się w umowie jest niezwykle ważne zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. To właśnie osobie nabywającej auto powinno zależeć na tym, by znalazły się tam najważniejsze i dokładne informacje dotyczące pojazdu. Być może w przyszłości owa umowa może stanowić mocny dowód na dochodzenie swoich racji w przypadku roszczeń. Przejdźmy zatem do punktów, które zawsze powinny znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży:

  • Data i miejsce podpisania umowy – niezwykle ważny punkt. Poniżej w obowiązkach kupującego i sprzedającego rozwiniemy ten wątek. Pokrótce możemy powiedzieć, że każda ze stron musi wykonać pewne zadania, które liczone są właśnie od owej daty;
  • Personalia sprzedającego i kupującego – wszystkie podstawowe informacje, czyli imię i nazwisko, a do tego adres i pesel. Zaleca się również zawsze wpisać numer i serie dowodu osobistego;
  • Informacje dotyczące auta – model i marka pojazdu to podstawa. Ale prócz tego powinniśmy również pamiętać o numerze silnika, numerze VIN, roku produkcji, numerze rejestracyjnym czy numerze karty pojazdu;
  • Przebieg auta – najważniejsze jest to, by wpisać dokładny przebieg pojazdu;
  • Cena sprzedaży auta – zawsze należy zapisać faktyczną cenę;
  • Czytelne podpisy sprzedającego i kupującego.

Powyższe punkty znajdą się w standardowych umowach. Niekiedy warto szukać bardziej rozszerzonych wersji, bądź dodać od siebie równie ważne kwestie. Chociażby to, że sprzedawca oświadcza, iż auto będące przedmiotem umowy jest jego wyłączną własnością. Dodatkowo w tym punkcie warto dopisać, iż pojazd jest wolny od wad prawnych, a obecnie nie toczą się żadne sprawy w sądzie, gdzie to przedmiotem miałoby być owe auto.

To co warte jest również zapisu w umowie to przekazanie wraz z samochodem dodatkowego kompletu opon czy kluczyków.
Obowiązki kupującego.

Te zaczynają się już w chwili zakupu samochodu. Kupujący ma bowiem obowiązek zapłacić wcześniej ustaloną kwotę sprzedającemu, a następnie odebrać pojazd. Ważne jest, by maksymalnie do 30 dni od daty zakupu, a właściwie podpisania umowy zarejestrować auto. Stąd tak ważne jest umieszczenie dokładnej daty na umowie. Ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na osobę kupującą w dniu nabycia.

Obowiązki sprzedającego

Sprzedający jest zobowiązany, by przenieść własność na kupującego. Wraz z pojazdem powinien przekazać wszystkie dokumenty. Być może już nie obowiązkiem, ale zabezpieczeniem będzie powiadomienie Wydziału Komunikacji o sprzedaży samochodu. W przypadku kolizji, bądź wykroczenia przez nowego kupującego sprzedający może w ten sposób uchronić się przed konsekwencjami. Dodatkowo niezwykle ważne jest, by do 14 dni po podpisaniu umowy zawiadomić zakład ubezpieczeń o sprzedaży auta.

Podsumowując, w Internecie znajdziemy mnóstwo gotowych umów kupna-sprzedaży samochodu. Nie idźmy na skróty i nie wybierajmy tych, na których jest mniej informacji. Tak naprawdę im jest ich więcej, tym lepiej zarówno dla sprzedającego jak i dla kupującego. Zawsze możemy nanieść kilka znaczących poprawek. Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna być tak skonstruowana, by nabywca i odbiorca mogli przysłowiowo spać spokojnie. Dodatkowo pamiętajmy, że każda ze stron ma swoje prawa i obowiązki. Należy dotrzymać wyznaczonych terminów, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kiedy skorzystać z usług notariusza?
transport ładunków niebezpiecznych
Wynajęcie auta

Jesteś zainteresowany reklamą?