Letnią porą jazda samochodem jest nie lada przyjemnością. Szczególnie gdy za oknem świeci słońce, niebo jest bezchmurne, a temperatura powietrza wysoka. Wiele osób lubi również podróżować gdy pada deszcz. Nietrudno doszukać się w tym uroku, jeśli tylko opony są w dobrym stanie i sprawnie odprowadzają wodę, układ hamulcowy mimo mokrego asfaltu jest w stanie szybko zatrzymać pojazd, a wycieraczki samochodowe działają poprawnie. To właśnie one w dużej mierze są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych, ponieważ pomagają zwiększyć widoczność. Dlatego właśnie warto zatroszczyć się o nasz układ czyszczenia szyby czołowej.
Jak dbać o wycieraczki samochodowe?
Jak już wiemy, poprawnie działające wycieraczki samochodowe to absolutna podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych, takich jak śnieg czy deszcz. Należy więc w odpowiedni sposób o nie zadbać.
Zawsze najwięcej uwagi trzeba poświęcić ostatniemu podzespołowi całego układu. Mowa o piórach wycieraczek. To one mają bezpośredni kontakt z szybą. Zbudowane są z mocowania, kawałka odpowiednio wyprofilowanego plastiku lub metalu i specjalnie wyselekcjonowanej gumy. Od jej jakości zależy skuteczność osuszania i czyszczenia szyby, natomiast stały element, do którego guma jest przytwierdzona, odpowiedzialny jest za równomierne dociskanie na całej powierzchni szyby.
Oczywiście my, jako użytkownicy, nie jesteśmy bezradni jeśli chodzi o żywotność piór wycieraczek samochodowych. Można się znacząco przyczynić do jej wydłużenia. Wystarczy, że przed każdym dłuższym postojem pojazdu, zwłaszcza w warunkach mocno pylastych, podniesiemy wycieraczkę i wyczyścimy jej gumę oraz szybę. Dzięki temu wycieraczki nie będą nadmiernie zużywały się, gdyż siła tarcia pomiędzy szybą a gumami będzie równomiernie rozkładana.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Często zdarza się także, że użytkownicy lekceważą głośniejszą pracę mechanizmu wycieraczek. Jest to duży błąd, ponieważ takie dźwięki świadczą o tym, że na elementach ruchomych układu czyszczenia szyby zaczęło brakować smaru, lub z biegiem lat został on mocno zabrudzony i stracił właściwości smarne. Następstwem takiego zaniedbania najczęściej jest awaria silnika wycieraczek, albo zatarcie któregoś z łożysk mechanizmu wycieraczek. Aby uniknąć takich awarii, zawsze po nasłuchaniu niepożądanych dźwięków, należy oddać samochód do mechanika w celu usunięcia pozostałości starego środka smarnego i nałożenia nowego.
Warto wspomnieć również, że zawsze w samochodzie powinno się mieć komplet zapasowych bezpieczników. W razie awarii nawet takiego układu jakim są wycieraczki, wystarczy wymienić spalony bezpiecznik, aby mechanizm zaczął na nowo działać.
Podsumowując, wycieraczki samochodowe to układ bardziej skomplikowany, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Jest jednak bardzo skuteczny, jeśli działa poprawnie. Zwiększa bezpieczeństwo na drodze i podnosi komfort podróży, a zadbanie o ten element wyposażenia pojazdu nie jest niczym skomplikowanym.