Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Auta z automatyczną skrzynią biegów – czy są lepsze?

6 września 2020


Od wielu lat toczy się dyskusja o to czy auta z automatyczną skrzynią biegów są lepsze od tych z wersją manualną. Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy mają sporo argumentów popierających ich opinię. Warto się z nimi zapoznać przed decyzją o kupnie nowego samochodu.

Podstawowe zasady prowadzenia automatu

Auta z automatyczną skrzynią biegów

powstały po to, by ułatwić życie kierowcom i mniej ich angażować do czynności odwracających uwagę od jezdni. Wbrew pozorom nie jest jednak prosto dostosować się do nowego typu skrzyni, gdy przez wiele lat korzystało się z tradycyjnego rozwiązania. W tzw. automatach (czyli samochodach z automatyczną skrzynią biegów) kierowca ma zazwyczaj do dyspozycji tryby P, R, N, D. Co one oznaczają i kiedy należy ich używać? D oznacza jazdę do przodu, a R jazdę do tyłu. Literka P jest używana do postoju, ale wyłącznie wtedy, gdy kierowca ma zamiar unieruchomić silnik. Jest to mylące, ponieważ wiele osób na początku swojej przygody z automatami przełącza tryb P nawet do stawania na światłach. W konsekwencji przekładnia jest mocno zablokowana i może prowadzić do uszkodzenia skrzyni. Tryb N należy włączać tylko w sytuacjach bez używania silnika, np. podczas holowania. Zasady są w miarę proste, jednak ich łamanie bardzo szybko powoduje awarie. Wśród nich jest wyciek oleju, niepokojące wstrząsy i szarpnięcia lub zapalenie na kontrolce lampki informującej o awarii silnika. Osprzęt elektryczny silnika dość mocno wpływa na działanie skrzyni i po części jego awaria może powodować uszkodzenie skrzyni.

Zalety auta z automatyczną skrzynią biegów

Wiele osób woli manualny tryb twierdząc, że dzięki temu może łatwiej sterować samochodem. Kiedyś było to prawdą, ale obecnie producenci aut ulepszyli swoje skrzynie na tyle, że przerzucenie kolejnego biegu jest błyskawiczne. Jednym z najszybszych skrzyń są te montowane w BMW, a jednymi z wolniejszych w niskobudżetowych Skodach. Kolejną zaletą samochodów z automatyczną przekładnią jest płynność jazdy, którą docenią pasażerowie zmagający się z chorobą lokomocyjną. Niezależnie od szybkości skrzyni jazda takim autem jest zazwyczaj dość jednolita pod względem komfortu i trudno zauważyć tzw. szarpanie przy wejściu na wyższy bieg. Oczywiście o ile skrzynia jest w dobrym stanie, bo jak wyżej wspomniano, brak płynności może oznaczać początek awarii. Kontynuując temat zmiany biegów warto zauważyć również komfort związany z prowadzeniem tego typu auta podczas stania w korku. Tak naprawdę używane jest wyłącznie sprzęgło i nie trzeba za każdym razem pamiętać o wrzuceniu „jedynki”. A jak wiadomo jazda wśród innych aut w godzinach szczytu to prawdziwa udręka, więc automatyczna skrzynia biegów chociaż trochę ją ulży. Jedną z ogromnych zalet współczesnych automatów jest także dostosowanie ich do wymagań kierowcy. W niektórych wersjach można wybierać między trybem sportowym i ekonomicznym. Pierwsza charakteryzuje się zmienianiem biegów na wyższych obrotach i mocniej hamuje silnikiem, a druga opcja jest dla osób ceniących oszczędność bardziej od dynamicznej jazdy, ponieważ szybciej obniża biegi.

Wady auta z automatyczną skrzynią biegów

Chyba większość osób zdaje sobie sprawę jak drogie w naprawie są automaty. Bardzo często awaria nie daje się usunąć pojedynczą wymiana elementu i konieczne jest włożenie całkowicie nowej skrzyni biegów. A to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba dołożyć cenę robocizny oraz sam problem znalezienia osoby, która się tego podejmie. Zazwyczaj wizja olbrzymiego wydatku przemawia do wyobraźni osób poszukujących nowego auta i decydują się one na kupno tradycyjnego modelu auta. Minusem takiego samochodu jest również nieco wyższy pobór paliwa w starszych wersjach. Za to nowsze (ale i droższe) samochody palą nieco mniej. Obracając się w kwestii pieniędzy należy także wspomnieć o tym, iż zazwyczaj nowe auta z automatyczną skrzynią biegów są droższe nawet kilka tysięcy złotych w porównaniu do tych samych modeli, ale ze skrzynią w wersji manualnej. Ostatnią znaczącą wadą jest to, iż o wiele trudniej jest wyjechać samochodem z kolein, zasp, błota bez ryzyka uszkodzenia skrzyni. Właśnie dlatego warto też wziąć pod uwagę teren, po którym będzie się najczęściej jeździć.

Czy auta z automatyczną skrzynią biegów

są lepsze od tych, w których trzeba samodzielnie zmieniać biegi? Niekoniecznie. Na pewno są bardziej komfortowe i płynne w jeździe. W zasadzie ich jedynym minusem jest to, że nieprawidłowe użytkowanie prowadzi do bardzo drogich w naprawie awarii.

Partner wpisu – www.szukamlapka.pl

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

Może Cię również zainteresować

Wypożyczalnia samochodów

6 września 2020

Potrzebujesz więcej informacji?