Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Co zrobić z olejem przepracowanym?

24 czerwca 2020

Olej jest płynem eksploatacyjnym niezbędnym do sprawnego funkcjonowania różnego rodzaju maszyn – pojazdów takich jak samochody i traktory, urządzeń rolniczych, łodzi i wielu innych. Nawet najlepszy olej z czasem jednak ulega zanieczyszczeniu, które dyskwalifikuje go z dalszego użytku – trzeba go wymienić na nowy. Co jednak zrobić ze zużytym, przepracowanym płynem?

Czego z olejem NIE robić?

Zużyty olej zaliczany jest do kategorii odpadów niebezpiecznych i jako taki nie nadaje się on do utylizacji z innymi, typowymi odpadami – pod żadnym pozorem nie wolno go wylewać do kanalizacji lub bezpośrednio na ziemię, ani spalać go. Dlaczego? Ponieważ nawet z pozoru niewielkie ilości oleju mogą doprowadzić do masowego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Szacuje się, że jeden litr oleju jest wystarczający, by zanieczyścić około miliona litrów wody, czyli więcej, niż przeciętne, czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa w ciągu czterech lat. Podczas spalania z oleju wytwarzają się z kolei szkodliwe związki chemiczne, które zatruwają atmosferę i przyczyniają się między innymi do większej zapadalności na choroby nowotworowe i układu oddechowego. A zatem pod żadnym pozorem nie powinniśmy utylizować oleju na własną rękę.

Jak zatem postąpić z przepracowanym olejem?

Olej w samochodzie trzeba co jakiś czas wymienić. Jeśli zdecydujemy się na wymianę w serwisie samochodowym, nie musimy martwić się co się z nim dalej stanie – serwis sam zbiera odpady i przekazuje je do utylizacji zgodnie z przepisami. Jeśli olej wymieniamy na własną rękę w garażu, naszym obowiązkiem jest zebranie go i zlanie do szczelnego pojemnika, np. butelki, baniaka czy kanistra. Następnie musimy go oddać do utylizacji – możemy to zrobić w warsztacie lub na stacji benzynowej, jednak ich pracownicy nie mają obowiązku przyjmować naszych odpadów. W takiej sytuacji możemy zgłosić się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który przyjmie od nas niewielkie ilości oleju – jeśli odpadów jest więcej, musimy skontaktować się z firmą specjalizującą się w utylizacji oleju.

Jak przechowywać zużyty olej

Dla posiadacza jednego samochodu przechowanie zużytego oleju i oddanie go do punktu utylizacji nie jest problemem – wystarczy niewielki pojemnik ze szczelnym zamknięciem. Sytuacja komplikuje się, jeśli posiadamy gospodarstwo rolne lub firmę posiadającą flotę samochodów – w takich przypadkach ilość odpadów znacznie wzrasta, a wywożenie oleju po pojedynczej wymianie jest po prostu nieopłacalne. Dlatego dla rolników i przedsiębiorców przeznaczone są zbiorniki dedykowane do przechowywania przepracowanego oleju, takie jak te w ofercie firmy MiM. Zbiorniki charakteryzują się dwupłaszczową, bezszwową konstrukcją, która zapewnia całkowitą szczelność i możliwość zrezygnowania ze specjalnych podłączeń czy wanien odpływowych. W ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych tworzywa sztuczne. Zbiorniki dostępne są w różnej pojemności, od 200 do nawet 2500 litrów, w zależności od naszego zapotrzebowania.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

konserwacja karoserii samochodowej
chłodnica

Jesteś zainteresowany reklamą?