Alkomaty, zarówno te półprzewodnikowe, jak i elektrochemiczne są praktycznymi, a przy tym łatwymi w zastosowaniu urządzeniami, na których zakup decyduje się coraz więcej kierowców. Jednak by alkomat służył jak najdłużej i przede wszystkim dokonywał maksymalnie precyzyjnych pomiarów, warto wiedzieć, jak we właściwy sposób o niego dbać.
Nie należy korzystać z alkomatu chwilę po spożyciu alkoholu
Niby każdy użytkownik alkomatu zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy korzystać z urządzenia bezpośrednio po spożyciu alkoholu, jednak to tylko teoria w praktyce wielu kierowców popełnia jednak ten błąd. Dla zachowania jak najdłużej prawidłowego działania urządzenia alkomat należy dmuchać nie wcześniej niż pół godziny od momentu sięgnięcia po alkohol. Warto przy tym widzieć, że organizm w zależności od indywidualnych predyspozycji trawi alkohol w czasie 30-45 minut, a co za tym idzie, pomiar jego zawartości przed upływem tego czasu nie tylko zaszkodzi urządzeniu, ale również może mocno zafałszować wynik.
Kontrola zawartości alkoholu nie powinna być prowadzona tuż po jedzeniu
Specjaliści zalecają, aby nie dmuchać w alkomat bezpośrednio po jedzeniu. Nie ma to, co prawda żadnego wpływu na wynik pomiary, jednak resztki posiłku mogą przedostać się do środka urządzenia, zaburzając tym samym jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu pomiar musi zostać przeprowadzony zaraz po jedzeniu, przed jego wykonaniem należy przepłukać usta wodą.
Nie należy dmuchać w alkomat tuż po wypaleniu papierosa
Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, które odpowiednio zadbane będzie z powodzeniem działał przez długi czas, ukazując rzetelne wyniki pomiarów. Aby dbać o niego właściwie, należy pamiętać o tym, żeby nie sięgać po niego w czasie palenia lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Zarówno nikotyna, jak i dym papierosowy zaburzają działanie testera. Jeżeli jednak alkomat musi zostać użyty po wypaleniu papierosa, podobnie jak w przypadku posiłków należy starannie przepłukać usta wodą.
Kalibracja
Przed pierwszym użyciem alkomatu warto dokładnie zapoznać się z zamieszczoną przez producenta instrukcją obsługi, podającą wiele istotnych informacji dotyczących użytkowania urządzenia, między innymi ilość możliwych do wykonana pomiarów pomiędzy kalibracjami. W większości przypadków jest to 300 dmuchnięć w alkomat – później by móc dalej z niego korzystać i uzyskiwać prawdziwe wyniki, niezbędne jest oddanie urządzenia do kalibracji, najlepiej do serwisu producenta, który wyprodukował urządzenie.