Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czymś zupełnie innym jest umiejętność prowadzenia samochodu, a czymś całkowicie odmiennym jest jego parkowanie. Często zdarza się nawet taka sytuacja, gdy profesjonalni, wyścigowi kierowcy, którzy są w stanie prowadzić swoje maszyny w sposób absolutnie perfekcyjny, mają problemy z równym i skutecznym ich zaparkowaniem, co powoduje, że stale posiadają porysowane i obite zderzaki. Na szczęście dla nich i wszystkich pozostałych kierowców, powstał tzw. asystent parkowania. Czym jest ta technologia i jak ona działa?
Dlaczego parkowanie bywa trudne?
Co jednak konkretnie powoduje, że tak wielu, tak przecież dobrych kierowców posiada trudność, z czymś tak zdawałoby się prostym, jak zaparkowanie swojego samochodu? W przypadku wielu osób wynika to z braku poczucia wielkości i rozmiarów swojego samochodu, przez co nie są oni w stanie wyobrazić go sobie przestrzennie i dzięki temu lepiej się z nim obchodzić w sytuacji małych, parkingowych prędkości. Jest to jednak mały procent przypadków, ponieważ za trudnościami w parkowaniu najczęściej stoją zupełnie inne, bardziej błahe powody. Do najczęstszego powodu trudności z parkowaniem zaliczyć bowiem można po prostu bardzo małą widoczność kierowcy. W przypadku jazdy na wprost duża szyba i lusterka mocno pomagają i ułatwiają prowadzenie. Wszystko to zaprojektowane jednak zostało do jazdy właśnie na wprost. Parkowanie często przeprowadzane jest, jadąc do tyłu i tu zaczynają się schody, ponieważ widoczność do tyłu często jest po prostu minimalna i całkowicie niedostateczna. A to powoduje, że zaparkowanie auta jest często naprawdę trudne, jeśli prowadzi się duży pojazd.
Czym jest asystent parkowania?
Producenci samochodów świadomi istnienia tego kłopotu znaleźli jednak jego całkiem sprytne rozwiązanie. Jest nim powołanie do życia asystenta parkowania. Wiele osób uważa, że w samochodach znajdują się jedynie systemy pomagające i umożliwiające bezpieczną jazdę. Jak się jednak okazuje, w autach coraz częściej znajdują się również systemy ułatwiające parkowanie. Przy pomocy specjalnych czujników, oprogramowania i licznych systemów, samochód jest w stanie usprawnić, przyspieszyć, a nawet często całkowicie samodzielnie zaparkować. W jaki jednak konkretnie sposób taki asystent parkowania działa?
Jak działa asystent parkowania?
Żeby zrozumieć, jak działa asystent parkowania, najpierw trzeba dowiedzieć się, jakie konkretnie elementy składają się na ten system. Są to oczywiście liczne czujniki parkowania, które najczęściej umieszczone są w zderzakach. Czujniki te przy pomocy wysyłanych fal ultradźwiękowych są w stanie wykryć, jak daleko auta znajduje się od przeszkody, co sygnalizowane jest kierowcy dźwiękowo. Coraz jednak częściej równoległe z czujnikami montowane są także kamery, które umożliwiają kierowcy widzenie tego, co do tej pory było niemożliwe. Najnowocześniejsze rozwiązania są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Posiadają one bowiem specjalny radar, który jest w stanie wykryć podczas przejazdu po parkingu wolne miejsce, które będzie dostatecznie duże dla danego pojazdu i często nawet samodzielnie wjechać w nie autem.
W przypadku tego systemu wyróżnić można dwa jego rodzaje. Najczęściej ma się do czynienia z wersją podstawową, w której samochód przejmuje kontrole nad kierownicą, pozostawiając jednak możliwość kierowcy operowania gazem i hamulcem. W ten sposób, w pełni bezpiecznie i a co najważniejsze niezwykle skutecznie, można w ciągu zaledwie kilku sekund zaparkować w sposób całkowicie perfekcyjny swoje auto.
Najnowsze jednak rozwiązania, takie jak często spotykane są np. w autach marki BMW, umożliwiają nawet wyjście z samochodu, podczas gdy auto automatycznie wtedy samo wjedzie na miejsce parkingowe. Jest to jednak technologia ograniczona poprzez konieczność odpowiedniego ustawienia samochodu względem miejsca parkingowego. Najczęściej samochód musi stać do niego przodem.