Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

7 września 2020


Każdego roku na polskich ulicach znikają tysiące samochodów. Niestety policja odnajduje jedynie niewielką ich część, co skłania właścicieli aut do szukania najlepszych na rynku metod zabezpieczeń przed kradzieżą. W jaki zatem sposób można zabezpieczyć swój samochód, aby nie stał się ofiarą kradzieży? Jakie zastosować technologie, aby móc spać spokojnie, bez strachu o zastanie pustego miejsca parkingowego?

Statystyki policji

Wielu osobom wydaje się, że problem kradzieży aut jest wyolbrzymiony i sztucznie nagłośniony. Osoby te uważają, że jest on na tyle marginalny i niewart zainteresowania, że jednocześnie nie trzeba, a wręcz jest to nieuzasadnione ekonomicznie, aby wydawać jakiekolwiek pieniądze na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.
Jak jednak wygląda ta sprawa w rzeczywistości? Co mówią o kradzieżach specjaliści, czyli policja? Według policji każdego roku w Polsce znika około 10 tysięcy samochodów. Jest to bardzo duża wartość, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że w ogromnej większości są to pojazdy praktycznie nowe, czyli teoretyczne posiadające możliwie najlepsze na rynku zabezpieczenia pochodzące jeszcze od producenta. Jak jednak widać, okazały się on zupełnie nietrafione, co powoduje, że konieczne jest pomyślenie i zastosowanie własnych metod na utrudnienie złodziejowi zabrania naszego pojazdu.

Samochód bez wysokiego ryzyka kradzieży

Wiele można powiedzieć o kradzieżach samochodów, lecz jedno jest pewne: jedne marki, a nawet konkretne modele cieszą się większą popularnością od drugich. Powoduje to, że gdy kupuje się samochód z drugiego końca listy zainteresowań złodziei, można spać spokojnie.
Z czego wynika taka zasada? Jest to bardzo proste. Im więcej danego modelu lub nawet danej marki na rynku, tym większe jest zainteresowanie na części zamienne. Powoduje to więc zwiększenie kradzieży określonych samochodów, aby pozyskać z nich części. Przykładowo, gdy chce się kupić Mazdę 6 lub też Volkswagena Passata lub Golfa, trzeba się liczyć z tym, że złodzieje samochodów zwrócą dużą uwagę na nasz pojazd. Z drugiej strony, gdy kupi się samochód mało popularny w Polsce, można względnie spokojnie spać z myślą, że raczej nie wzbudzi on większego zainteresowanie miłośników cudzej własności.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Pomimo posiadania samochodu mało popularnego i niechodliwego, a także żyjąc w przeświadczeniu, że naszego auta i tak nikt nie ukradnie, bo to problem marginalny, warto jednak samochód odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ zwyczajnie lepiej dmuchać na zimne.
Jak jednak to zrobić? Jak sprawić, aby utrudnić życie złodziejom i ochronić posiadane auto? W tym wypadku warto pomyśleć o największych podstawach, czyli np. o odpowiednim przechowywaniu kluczyków do samochodu. Kładzenie ich po przyjściu do domu tuż w wejściu, jest proszeniem się o to, aby ktoś niepostrzeżenie za nami poszedł, wziął kluczyki i odjechał naszym samochodem zupełnie jak swoim. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczanie bramy poprzez jej zamykanie za każdym razem na noc, a nawet w ciągu dnia, jeśli nie planujemy wyjeżdżać.

Zupełnie innego rodzaju zabezpieczeniem są urządzenia montowane w samochodzie. Może to być przykładowo stary dobry alarm z immobilizerem. Oczywiście nie chodzi tu o najprostszy alarm w postaci zwykłej syrenki, który da się w ciągu zaledwie kilkunastu sekund całkowicie wyłączyć. Polecane są profesjonalne i nowoczesne urządzenia, które są kodowane zaawansowanymi technikami oraz które są w stanie, w przypadku jakiegokolwiek ryzyka wysłać do właściciela sms o zaistniałej sytuacji. Bardzo dobrym pomysłem jest również taki model, który jest w stanie w przypadku zagrożenia odłączyć wszystkie układy zarządzające zapłonem w silniku.

Stare dobre metody

Z uwagi na to, że obecnie wiele aut kradzionych jest w sposób elektroniczny, czyli np. z poziomu przenośnego komputera, doskonałym zabezpieczeniem może okazać się stosowanie starych dobrych rozwiązań, na które nowocześni złodzieje nie są gotowi. Mowa tu jest o blokadach na kierownice, skrzynie biegów czy też pedały. Sforsowanie takich zabezpieczeń może się w dzisiejszych czasach okazać bardzo trudne lub przynajmniej nieopłacalne dla złodzieja, co już stanowić będzie sukces, ponieważ odpuści on kradzież naszego pojazdu.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Nakładki samochodowe na progi
Strój motocyklowy dla pasażera

Jesteś zainteresowany reklamą?