Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Najlepsze opony zimowe – jak dobrać?

24 sierpnia 2020


Wybór opon zimowych to ważny aspekt jeśli chodzi o nasze bezpieczne poruszanie się samochodem. Dlaczego zmieniamy opony na zimę i czy to jest konieczne? W wielu krajach jest to uregulowane przepisami. W niektórych miejscach na świecie wjazd bez opon zimowych w zimie jest niemożliwy. Często nawet wskazane są łańcuchy, przeważnie w terenach górzystych.

Po co zmieniamy opony w sezonie zimowym?

Robimy to dla bezpieczeństwa naszego i innych poruszających się na drogach. Najlepsze opony zimowe zapewnią nam doskonałą przyczepność i skrócą drogę hamowania. Spowodują, że samochód będzie stabilnie trzymał się na drogach w zimie, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Opony letnie nie nadają się do jazdy w niskich temperaturach, ani po śniegu.

Kiedy wymieniamy opony letnie na zimowe?

Z wymianą opon nie należy zbyt długo zwlekać. Lepiej nie czekać na pierwszy śnieg. Kiedy już spadnie śnieg, zakup opon oraz ich wymiana może okazać się utrudniona z powodu licznego zapotrzebowania, a co za tym idzie sporych kolejek. Wtedy większość ludzi się budzi i w pośpiechu udają się do punktów wulkanizacyjnych. Opony zimowe będą nam potrzebne gdy temperatura zejdzie do 7 stopni powyżej zera.

Czym się kierować przy wyborze opon zimowych?

Producenci opon zimowych oferują nam cały wachlarz różnego typu „zimówek”. W zależności od tego jaki mamy samochód i ile nim jeździmy. Opony zimowe są przystosowane do niskich temperatur, mają również kluczowy wpływ na długość hamowania. Kierując się wyborem, mamy oznaczenia, które nam określają rodzaj opony.

Dwa podstawowe aspekty to nośność i prędkość opony. Tutaj warto kierować się zaleceniami producenta naszego samochodu. Indeks nośności nie powinien być niższy niż zaleca producent. Określa maksymalne obciążenie opony. Źle dobrany może skutkować szybszym zużyciem opony lub nawet jej uszkodzenie. Indeks prędkości to maksymalna prędkość jaka jest możliwa na danej oponie.

Kolejną ważną rzeczą jest indeks zużycia paliwa. Im mniejszy opór toczenia, tym mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie mniejsze rachunki. Warto to brać pod uwagę jeśli dużo jeździmy.

Klasa przyczepności to również ważny element przy wyborze opon. Droga hamowania między klasami przyczepności może się różnić nawet o kilkanaście metrów.

Mniej ważną, ale zauważalną sprawą jest hałas. Toczenie opony wydaje charakterystyczny dźwięk, który może nam przeszkadzać na dłuższych trasach.

Jaki bieżnik?

Opony mają różne rodzaje bieżnika, co się istotnie mocno przekłada na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Bieżnik kierunkowy dobrze odprowadza zarówno wodę jak i śnieg. Sprawdzi się w warunkach o zmiennej pogodzie. Skutecznie chroni przed tzw. poślizgiem na warstwie wody. Taki bieżnik jest wykorzystywany w oponach zimowych jak również sportowych.

Bieżnik symetryczny to najmniej rozbudowana opona technologicznie. To prosta opona gdzie obie połówki opony mają ten sam wzór i nie ma znaczenia kierunek toczenia. Są często stosowane w małych pojazdach.

Bieżnik asymetryczny cechuje się najbardziej zaawansowaną technologią przy produkcji opon. W przeciwieństwie do bieżnika symetrycznego jego budowa znacznie się różni. Klocki bieżnika po stronie zewnętrznej są inne niż po stronie wewnętrznej. Ma to zasadnicze znaczenie. Każda strona ma bowiem inne działanie. To zapewnia doskonałą przyczepność na zakrętach, doskonałe odprowadzanie wody oraz krótką drogę hamowania a wszystko w trudnych warunkach pogodowych, na śliskiej nawierzchni w zimie

Dobrze wybrane opony.

Dobór opon powinien opierać się na wiedzy co do posiadanego pojazdu. Najlepsze opony zimowe to dobrze dobrane opony do naszego pojazdu i ilości kilometrów, jakie pokonujemy każdego dnia. Najdroższe opony niekoniecznie będą najlepsze. Przy wyborze opon kierujemy się zaleceniami producenta naszego samochodu oraz wiedzą zaczerpniętą od fachowców w tej dziedzinie. Nie musimy zgłębiać całej wiedzy, zwłaszcza gdy nie mamy na to czasu lub nie mamy do tego głowy. Są ludzie, którzy się tym zajmują i chętnie nam w tym wyborze pomogą.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Nakładki samochodowe na progi
Strój motocyklowy dla pasażera

Jesteś zainteresowany reklamą?