Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Narzędzia pneumatyczne – 3 rodzaje urządzeń, niezbędnych w każdym warsztacie samochodowym

9 czerwca 2021 warsztat

Każdy warsztat samochodowy musi posiadać na wyposażeniu dobrej jakości narzędzia. Często są to urządzenia o napędzie elektrycznym, jeżeli jednak warsztat posiada źródło sprężonego powietrza, znacznie lepszym rozwiązaniem będą narzędzia pneumatyczne. Mają one większa moc przy znacznie mniejszej masie, dzięki czemu używający ich pracownik nie męczy się tak szybko, pracując znacznie efektywniej. Źródłem energii jest tu sprężone powietrze, dlatego podczas pracy urządzenia nie iskrzą, co ma szczególne znaczenie w warsztatach, w których montuje się instalacje gazowe. Jakie narzędzia na sprężone powietrze można spotkać w warsztacie?

  1. Polerki pneumatyczne
  2. Kompresory
  3. Pneumatyczny klucz udarowy

 Polerki pneumatyczne

 Polerka pneumatyczna stosowana jest bardzo często w warsztatach samochodowych, a także w lakierni. Polerka do lakieru umożliwia doprowadzenie powierzchni karoserii samochodowej do stanu, w którym ma ona błyszczący wygląd, pozbawiony rys i zadrapań. Są one bardzo ergonomiczne, zapewniając bezpieczną pracę, a także posiadają dużą moc. Dzięki takim zaletom, które posiada polerka samochodowa, proces szlifowania jest znacznie łatwiejszy dla operatora i przebiega szybciej. W sklepie internetowym można znaleźć szeroką ofertę tych urządzeń, więc możemy być pewni, iż wybrana przez nas polerka do samochodu spełni swoje zadanie.

 Kompresory

 Kompresor do kół to urządzenie, które w znaczący sposób usprawnia funkcjonowanie warsztatu samochodowego. W zależności od potrzeb do dyspozycji mamy kompresor do pompowania olejowy lub bezolejowy. Urządzenia olejowe wymagają oleju, który usprawnia prace tłoka, dzięki czemu są one trwalsze i mogą pracować dłużej, jednak posiadają większe rozmiary niż bezolejowe. Te drugie z kolei nie wymagają oleju, gdyż tłok wykonany jest z materiału z niskim współczynnikiem tarcia. Taka sprężarka do opon jest mniej wydajna, jednak jej zaletą są niewielkie rozmiary, co ułatwia przenoszenie. Sprężarka do pompowania kół olejowa stosowana jest w większych warsztatach, gdzie konieczna jest duża wydajność urządzenia w celu zapewnienia ciągłości pracy.

Pneumatyczny klucz udarowy

 Pneumatyczny klucz udarowy umożliwia odkręcenie śruby przy pomocy udaru, czyli częstych uderzeń w przekładnię głowicy. Dzięki temu można odkręcić nawet zapieczone śruby. Kiedy kupujemy klucz udarowy do kół, powinniśmy wziąć pod uwagę takie parametry, jak moment maksymalny oraz jego stosunek do momentu roboczego. Istotne będą także różne końcówki, nasadki i przedłużki – muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości, by działały prawidłowo przez długi czas. Należy zwrócić uwagę również na samą budowę urządzenia – rękojeść powinna być odpowiednio wyprofilowana i posiadać wypustki, ułatwiające pracę. Materiały, z których jest wykonana muszą wykazywać dużą odporność na smary i oleje, o które w warsztacie nietrudno.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

konserwacja karoserii samochodowej
chłodnica

Jesteś zainteresowany reklamą?