Duża część kierowców na polskich drogach znacznie przekracza maksymalną dozwoloną prędkość na drodze. Zdjęcia wykonane przez fotoradary, a później mandaty często docierają do swoich odbiorców. Jednak nie zawsze są uzasadnione. Kierowca, który nie zgadza się z mandatem karnym jaki został mu wydany, ma prawo odwołać się do sądu, z wnioskiem o jego uchylenie. Odwołanie od mandatu jest prawem każdego kierowcy, który nie jest pewny co do swojej winy.
Odmowa przyjęcia mandatu
Duża część przypadków otrzymywania mandatu jest jednak uzasadniona. A uchylenie mandatu może być tylko możliwe, gdy czyn będący podstawą danego mandatu nie był wykroczeniem. Jeśli kierowca który dokonał wykroczenia przyjmuje od policjanta mandat, to jednocześnie przyznaje się do popełnionej przez siebie winy. I tym samym akceptuje karę jaka zostanie na niego nałożona. Jeśli kierowca jednak ma wątpliwości co do mandatu i swojej winy, wtedy takiego mandatu nie powinien przyjmować. W takim wypadku sprawa trafia do sądu. I to tam zostanie rozstrzygnięta.
Mandat na podstawie zdjęcia z fotoradaru
Bardzo często kierowcy dostają mandat z fotoradaru. Ponieważ fotografia wykonana przez urządzenie jest swoistym dowodem tego, że kierowca jadący danym samochodem, na przykład przekroczył prędkość. Zdjęcie jakie wykonuje fotoradar musi spełniać pewne wymagania jeśli ma być podstawą mandatu. Po pierwsze na zdjęciu musi być dobrze zauważalny numer rejestracyjny samochodu, Może to być tablica rejestracyjna lub naklejka na przedniej szybie samochodu. Razem ze zdjęciem jakie dociera do odbiorcy musi być również dołączona kopia dokumentu potwierdzającego, że dany fotoradar jest legalnie umiejscowiony. Na zdjęciu musi być tylko jeden samochód gdyż uwiecznienie przez urządzenie na zdjęciu dwóch samochodów, które jadą obok siebie sprawia, że zdjęcie staje się nieważne. Co więcej warto również sprawdzić datę ważności zdjęcia. Ponieważ po jednym roku mandat nie może zostać wystawiony. A policja ma pół roku na to, by taki mandat wystawić. Jeśli w tym czasie tego nie zrobi, to taki mandat w postaci grzywny może wystawiać tylko sąd.
Niespełnienie któregokolwiek z tych wymagań jest podstawą do odrzucenia przez kierowcę mandatu. I skierowania sprawy do sądu. Termin na to, to 7 dni od momentu otrzymania zdjęcia z fotoradaru. Na polskich drogach jest około 300 fotoradarów. Informacja o przekroczeniu prędkości, którą otrzymuje kierowca, a dokładnie właściciel danego samochodu, nie musi od razu oznaczać mandatu. Właściciel ma określony czas na to, aby uznać jako kierowcę samego siebie i przyjąć mandat lub odmówić przyjęcia mandatu. W takim wypadku sprawa trafia do sądu. I to tam odbędzie się dalsza część rozstrzygania tej sprawy oraz to właśnie sąd będzie wymierzał wysokość grzywny. Właściciel może także wskazać osobę, która w danej chwili samochodem jechała, jeśli nie był to on. Osoba, która ma w posiadaniu dany samochód może także odmówić podania danych osoby, która prowadziła samochód w trakcie popełnienia wykroczenia. Wtedy właściciel na pewno dostanie mandat ale bez punktów karnych.
Odwołanie od mandatu
Jeśli mandat zostanie przez nas przyjęty czyli podpisany to jedyną i najlepszą opcją do odwołania tego mandatu jest napisanie pisma. A dokładnie wniosku o uchylenie mandatu, na co mamy siedem dni. Gdzie wysłać odwołanie od mandatu? Wniosek taki powinien być złożony do sądu, by to on mógł sprawę rozpatrzeć. Składając taki wniosek mamy szansę na to, by mandat został uchylony, jeśli uważamy, że mandat został nam przyznany niesłusznie. Lub jeśli wiemy, że nie popełniliśmy danego wykroczenia. A jeśli taki mandat karny został już przez nas zapłacony, to w razie decyzji sądu o uchyleniu mandatu pieniądze muszą zostać zwrócone kierowcy. Wniosek o uchylenie mandatu karnego można składać w przypadku, gdy grzywna została nałożona za czyn, który nie jest czynem zabronionym jako wykroczenie. Dodatkowo osoba, która nie skończyła lat 17, a dostała mandat karny również może taki wniosek składać. Muszą to zrobić za niego jego rodzice lub prawni opiekunowie.
Wniosek powinien być złożony do Sądu Rejonowego. We wniosku należy podać swoje dane, oraz numer pesel. A także umieścić opis zdarzenia, numer mandatu i powód dla którego składa się wniosek o uchylenie mandatu. Warto również powołać świadków danego zdarzenia, jeśli tacy są. W celu ułatwienia decyzji sądu w sprawie uchylenia mandatu karnego. Będąc czynnym kierowca warto znać artykuły, mówiące o mandatach i możliwościach ich odwołania. Należy wiedzieć jakie prawa przysługują kierowcom w takich wypadkach. I co każdy kierowca może zrobić w razie wątpliwości, co do słuszności otrzymanego mandatu i w jaki sposób taki mandat będzie można odwołać.