Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Piszczące hamulce w samochodzie – jak je naprawić?

16 sierpnia 2020


Jesteś w trakcie jazdy do pracy lub na wakacje, a twój samochód po prostu przestał działać? To jeden z największych koszmarów większości kierowców. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu popsuty samochód może dość mocno pokrzyżować plany. Na szczęście jest rozwiązanie na tego typu przypadłość.

Co robić, gdy samochód się popsuje

Jeśli Twoje auto się popsuło, należy przede wszystkim udać się do specjalisty, jednak w zależności od tego czego dotyczy dana przypadłość, powinieneś postawić na innego rodzaju fachowca. Jeśli dajmy na to Twoim problemem są piszczące hamulce w samochodzie, powinieneś jak najszybciej zjechać do miejsca, w którym ktoś będzie w stanie Ci pomóc – w tym wypadku jest to szczególnie ważne, ponieważ hamulce w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli natomiast chodzi o małą usterkę na przykład świateł, możesz sam spróbować wymienić żarówkę na najbliższej stacji benzynowej. Jak widzisz niektóre usterki jesteś w stanie naprawić sam, sprawa ma się jednak zupełnie inaczej, gdy chodzi o samochód, który po prostu stanął i nie chce się ruszyć. Jeśli znajdujesz się na drodze, pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać jest oczywiście zepchnięcie go w bezpieczne miejsce (może być to na przykład pobocze lub pas zieleni) tak aby mieć pewność, że auto w żaden sposób nie będzie przeszkadzało innym kierowcom. Następnie warto jest zadzwonić po kogoś zaufanego, kto będzie w stanie pomóc Ci odholować Twój samochód do najbliższego mechanika. Jeśli jednak nie znasz nikogo kto mógłby Ci pomóc lub jesteś za daleko od domu, możesz zadzwonić po lawetę, która zabierze Twoje auto. Jest to oczywiście dodatkowo płatna usługa, jednak czasem nie ma po prostu innego wyjścia. Po przyjeździe lawety należy opowiedzieć dokładnie co się stało a także jakie działania wykonałeś – są to ważne informacje, które mogą pomóc określić co spowodowało zatrzymanie się samochodu oraz znacznie usprawnią jego naprawę.

Co mogą oznaczać piszczące hamulce w samochodzie

Wróćmy jednak do przypadku w którym samochód działa, a problemem są hamulce. Wiele osób bagatelizuje tego typu oznaki i korzysta z usług mechanika tylko wtedy, gdy auto zupełnie odmówi posłuszeństwa. Warto jednak jasno stwierdzić, że tego typu zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale także niezwykle niebezpieczne, ponieważ może ono prowadzić do bardzo poważnego wypadku, zatem ignorowanie piszczących hamulców jest znacznie gorsze niż całkowite zatrzymanie się auta.
Wydawanie dziwnych odgłosów przez hamulce ma bardzo wiele różnych powodów. Niektóre z nich są bardzo poważne i wymagają niemal natychmiastowej interwencji mechanika, inne natomiast są dość prozaiczne jak na przykład drobinki piasku pomiędzy tarczą a klockiem. Jednak niezależnie od tego jaka jest przyczyna zawsze należy udać się do mechanika. Wizyta u mechanika jest szczególnie ważna, ponieważ piszczące hamulce bardzo często są po prostu oznaką ich zużycia. Gdy hamulce się zużyją, należy je jak najszybciej wymienić. Jest to ważne nie tylko z powodów bezpieczeństwa, ale także dlatego, że szybka wymiana hamulców pozwala na oszczędzenie całkiem sporej sumy pieniędzy. Jak to możliwe? Otóż Niektóre klocki hamulcowe mają wbudowany czujnik zużycia. Oznacza to, że mają małe metalowe blaszki, które w trakcie hamowania wydają charakterystyczne odgłosy podobne do piszczenia. Jest to znak, że warstwa cierna klocka jest starta i nadaje się jedynie do wymiany. Hamulce należy wymienić możliwie jak najszybciej, ponieważ jeśli będziesz zwlekać, po pewnym czasie jeżdżenia z zepsutymi hamulcami warstwa cierna zupełnie się zepsuje. Wtedy tarcza hamulcowa będzie ocierać się z klockiem hamulcowym. Jak wiadomo takie rozwiązanie niesie ze sobą same straty, ponieważ może prowadzić do tego, że konieczna będzie wymiana także klocków oraz tarczy.

Podsumowując, jeśli masz problemy z piszczącymi hamulcami lub jakąkolwiek inną usterką samochodu, zawsze udaj się do specjalisty (w tym wypadku dobrze wykwalifikowanego mechanika), który będzie w stanie w profesjonalny sposób Ci pomóc.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Nakładki samochodowe na progi
Strój motocyklowy dla pasażera

Jesteś zainteresowany reklamą?