Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Popularność samochodów elektrycznych w Polsce

7 czerwca 2019 e-samochód

Do niedawna samochody elektryczne oglądać mogliśmy jedynie na ekranach telewizorów, jednakże w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne także w naszym kraju. Obecnie, biorąc pod uwagę motoryzacyjny rynek globalny, ilość tych pojazdów kształtuje się na poziomie 1,3%. Według prognoz, w ciągu najbliższych 20 lat, sytuacja ta ma się całkowicie zmienić, już co drugie auto będzie miało silnik elektryczny.

Na chwilę obecną samochody elektryczne największą popularnością cieszą się w Chinach. Stanowią już 4% wszystkich, kupowanych jako nowe, samochodów. Dla porównania, w Polsce, w roku 2017, sprzedano ich 484, czyli 0.1% całości rynku motoryzacyjnego.

Niewielki odsetek e-samochodów w naszym kraju rzutuje na małą ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wybudowano ich na razie tylko 4, a kolejne 2 są w planach.

Posiadanie e-samochodu. Czy warto?

Pomimo rosnącej popularności tego typu pojazdów, wiele osób zastanawia się czy warto inwestować w taki zakup. Najczęstsze wątpliwości dotyczą wysokości cen e-samochodów, a także niewielkiej ilości stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Duży wydatek, wiążący się z zakupem pojazdu z silnikiem elektrycznym, szybko zwraca się podczas użytkowania samochodu. Dla przykładu, Hyundai IONIQ Electric zużywa średnio 13,5 kWh na 100km. Koszt jednej kilowatogodziny jest równe 60 groszy brutto. Daje nam to koszt 8,1zł/100km. Przy silnikach spalinowych takich cen nie osiągniemy nawet przy poruszaniu się skuterem.

Ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych w całej Europie stale rośnie, ponadto punkty umożliwiające naładowanie silnika wprowadzane są na coraz większej ilości tradycyjnych stacji paliw.

Dwie najczęstsze obawy już zostały rozwiane, co jeszcze przemawia na korzyść pojazdów elektrycznych?

Jedną z ich największych zalet jest prostota. Nie posiadają skrzyni biegów, żadnych olejów, a system napędowy jest całkowicie nieskomplikowany. To wszystko sprawia, że użytkowanie samochodów elektrycznych jest niezwykle łatwe i przyjemne.

Najnowsze modele na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet 200-400 kilometrów. Nie trzeba dzięki temu codziennie odwiedzać stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jest to przydatne także przy podróżach w nieznane nam miejsca, gdzie nie wiemy dokładnie, gdzie szukać stacji ładowania.

Ponadto samochody elektryczne są uznawane za mocniejsze w odczuciu. Jadąc nim możemy delektować się cichą pracą silnika i szybkością nie ustępującą silnikom spalinowym.

Wymieniając zalety e-samochodów nie można zapomnieć o ich wpływ na środowisko naturalne. Dzięki znacznej redukcji spalin, są one zdecydowanie bezpieczniejsze dla otoczenia, a co za tym idzie również dla nas samych. Brak olejów wyłącza również problem ich utylizacji, często także szkodliwej dla środowiska. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pojazdy elektryczne są zwolnione z zakazu wjazdu w miejsca zabytkowe chronione przed emisją spalin pochodzących z samochodów tradycyjnych.  Bezpieczniejsze są także stacje ładowania samochodów elektrycznych niż stacje paliw.

Mniejsze zagrożenia nie kończą się na wpływie na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest brak paliwa podczas wypadku. Dzięki zasilaniu energią elektryczną, a nie paliwem, znika ryzyko jego wybuchu. Samochody te nie posiadają żadnych cieczy, które przy wypadku mogą postawić nasz pojazd w płomieniach.

Zwiększanie popularności samochodów elektrycznych

E-samochodom nie można odmówić wielu zalet, wciąż jednak niewiele osób w naszym kraju decyduje się na ich kupno. Aby zachęcić nabywców, rząd wprowadził kilka udogodnień dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Polegają one na dopłatach do kupna e-samochodów, ulgach podatkowych oraz związanych z rejestracją pojazdu. Dużym udogodnieniem jest także zmniejszenie lub całkowity brak opłat za parking dla tych pojazdów. Największym ukłonem w stronę nabywców samochodów z silnikiem elektrycznym jest możliwość korzystania z darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych., co jeszcze obniża koszty eksploatacji pojazdu. Rządowym ułatwieniem jest także wspominane już wcześniej pozwolenie na wjazd do wielu stref zamkniętych.

Z każdym rokiem przybywa zarówno pojazdów, jak i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Nie bez znaczenia jest coraz większa świadomość ludzi i chęć dbania o środowisko. Dzięki rosnącej ilości modeli e-samochodów, zwiększania ich osiągów i wydłużania czasu pracy silnika, dodatkowych ułatwieniach ze strony rządu, popularność ta wciąż rośnie i będzie rosnąć nadal. Z roku na rok liczba pojazdów elektrycznych na ulicach będzie rosnąć, a ich ceny będą maleć.

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Nakładki samochodowe na progi
Strój motocyklowy dla pasażera

Jesteś zainteresowany reklamą?