Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Środki bezpieczeństwa przy pracach antykorozyjnych

28 października 2020

Przy wykonywaniu prac antykorozyjnych, podobnie jak w przypadku innych prac z wykorzystaniem środków chemicznych, konieczne jest zapewnienie sobie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na szczęście nie trzeba specjalistycznych narzędzi, ani profesjonalnego stroju. Wystarczy jedynie pamiętać o podstawowych zasadach, aby odrdzewianie i zabezpieczanie pojazdu odbyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Na początku warto dodać, że do wszelkich prac konserwacyjnych i naprawczych związanych z zabezpieczaniem antykorozyjnym należy stosować wyłącznie preparaty, które posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że prace antykorozyjne zostaną przeprowadzone bezpiecznie. Na co zwrócić uwagę? Mogą to być atesty Państwowego Zakładu Higieny, znak bezpieczeństwa „B” Instytutu Ochrony Środowiska, a także certyfikaty ISO. O czym świadczą? Że dany produkt nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Wśród preparatów antykorozyjnych atestami i certyfikatami mogą pochwalić się produkty firmy Rust Check Poland. Oczywiście nie ochronią one użytkownika, jeśli produkty będą stosowane niezgodnie z zaleceniami producenta – dlatego poniżej przedstawiamy środki bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę wykonując prace antykorozyjne.

Przechowywanie produktu

Wpływ na bezpieczeństwo ma niewątpliwie prawidłowy sposób przechowywania produktu. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, wilgotność, a nawet pojemnik, w którym przechowywany jest produkt ma znaczenie dla zachowania niezmienionych właściwości preparatu. Nie należy stosować produktów, którym skończyła się data ważności, a także nie przelewać ich do innego opakowania. Preparaty antykorozyjne najlepiej trzymać w domu, jeśli stosowane są do użytku indywidualnego lub w magazynie, w którym panuje optymalna temperatura, nie przekraczająca 50 stopni Celsjusza. Powinny być szczelnie zamknięte, a także zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych, w tym oczywiście dzieci. Nie powinny znajdować się również w pobliżu źródeł ciepła, na przykład tuż obok kaloryfera. Nie wspominając o otwartym ogniu – zarówno preparatów w płynie, jak i tych w aerozolu nie trzymamy w pobliżu kominków, pieców lub innych źródeł ognia!

Bezpieczeństwo stosowania

Choć preparaty antykorozyjne posiadają atesty PZH, a więc są bezpieczne dla zdrowia człowieka i przyjazne dla środowiska istnieje jedno „ale”: muszą być używane zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego dla bezpieczeństwa należy używać produktów antykorozyjnych wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy do zabezpieczania nadwozia, podwozia, przekrojów zamkniętych, zamków i innych części pojazdu, które mogą być narażone na pojawienie się korozji.

Przy prawidłowym użytkowaniu nie ma takiej konieczności, jednak dla własnego bezpieczeństwa można zastosować rękawice, a także okulary ochronne oraz maseczkę. Prace antykorozyjne powinno wykonywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz, aby uniknąć nadmiernego wdychania – jest to stanowczo niezalecane. W przypadku dostania się preparatu do oczu należy przemyć je bieżącą wodą, natomiast skórę dobrze jest umyć wodą z mydłem. Przypadkowe połknięcie musi zostać skonsultowane z lekarzem – po połknięciu preparatu nie wolno prowokować wymiotów. Oczywiście tu również istotna jest odpowiednia temperatura pracy oraz bliskość źródeł ciepła i ognia. Palenie w czasie wykonywania prac antykorozyjnych jest zdecydowanie zabronione – mogłoby bowiem doprowadzić do wybuchu, a także pożaru. Choć mamy nadzieję, że jest to oczywiste…

NationalCar

Nasz zespół redakcyjny składa się pasjonatów, którzy z pełną starannością przygotowują treści tak by były angażujące i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Auta elektryczne polecane do miasta
modele SUVów
CUPRA Formentor

Jesteś zainteresowany reklamą?

CUPRA Formentor