Nagły spadek temperatury i pierwsze przymrozki to duże wyzwanie dla akumulatora. Właśnie wtedy często odzywają się niepokojące objawy zużytego lub rozładowanego akumulatora, który nadaje się do wymiany. Jak sprawdzić sprawność baterii? Kiedy wymienić akumulator i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Dowiedz się!
Dlaczego trzeba wymieniać akumulatory?
Akumulatory samochodowe ulegają stopniowemu zużyciu, co sprawia, że po pewnym czasie trzeba je regularnie wymieniać. Sprawnie działający akumulator jest potrzebny do tego, aby samochód w ogóle odpalił. Niesprawny, rozładowany lub uszkodzony akumulator powoduje brak reakcji ze strony silnika, radia, świateł, wycieraczek czy klimatyzacji. Niestety, ale najczęstszą przyczyną takiego stanu są właśnie niskie temperatury i nieprawidłowa eksploatacja pojazdu.
Kiedy należy zmienić akumulator?
Specjaliści zalecają, aby akumulator wymieniać co około 4-6 lat. Po czym rozpoznać, że akumulator nadaje się już do wymiany? Poziom napięcia naładowanego akumulatora mierzone na klemach powinno być w przedziale 12,6 – 12,9 V. Jeżeli po kilku godzinach postoju napięcie znacząco spadnie — wtedy należy zastanowić się nad wymianą akumulatora na nowy. Stan akumulatora można sprawdzić miernikiem uniwersalnym, ustawiając go na prąd stały i wartość 20 V, a następnie przyłożyć sondy miernika do akumulatora. Napięcie prądu na baterii powinno sięgać poziomu 14,4 V.
Wybór nowego akumulatora
Rynek motoryzacyjny oferuje trzy główne rodzaje akumulatorów samochodowych: kwasowe, żelowe oraz AGM. Istnieją również mniej popularne akumulatory EFB, AFB, ECM, które można znaleźć w pojazdach wyposażonych w rekuperację oraz system start-stop. Podstawowe parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego akumulatora to:
- pojemność akumulatora wyrażona w amperogodzinach, informując o tym, przez jaki czas akumulator może oddawać prąd o natężeniu jednego ampera aż do rozładowania,
- prąd rozruchowy w amperach (A) i określa jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu,
- biegunowość oznaczana za pomocą symbolu „P+” lub „L+”, który oznacza, z której strony znajdują się bieguny dodatni oraz ujemny,
- napięcie i wymiary, które muszą być zgodne z tymi, które podane są w dowodzie rejestracyjnym. Równie ważne jest samo ułożenie akumulatora.
Akumulatory w sklepie Arko w Częstochowie
Hurtownia i sklep motoryzacyjny Arko oferuje najwyższą jakość akumulatorów dostępną w technologiach kwasowo-ołowiowej, EFB, AGM, żelowej, wapniowej czy litowo-jonowej. Znajdziesz tam akumulatory cenionych producentów, w tym Varta czy Centra. Należy jednak pamiętać, że wysokiej jakości akumulator nie jest wystarczający do tego, aby cieszyć się sprawnym akumulatorem przez wiele lat. Do tego potrzebne jest stosowanie się do kilku prostych zasad! W przypadku akumulatorów obsługowych należy pamiętać o kontrolowaniu poziom elektrolitu i uzupełnianiu wody destylowanej. Dbając o żywotność akumulatora, nie powinno się również doprowadzać do rozładowania baterii. Jeśli często pokonujesz krótkie dystanse, akumulator może być stale niedoładowany. Regularnie sprawdzaj jego napięcie, a jeśli będzie zbyt niskie — doładuj akumulator prostownikiem mikroprocesorowym dobranym do pojemności baterii.
Jeżeli zauważyłeś w swoim samochodzie objawy zużytego akumulatora — odwiedź sklep samochodowy Arko, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzeba najbardziej wymagającym kierowcom!