W Polsce dynamicznie rośnie popularność wypożyczalni samochodowych. Nie ma ich jeszcze tyle, co w krajach zachodniej Europy. Szacuje się, że ciągle jest ich 8 razy mniej niż w Niemczech. Sytuacja jednak ta zmienia się i wielce prawdopodobnie na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat Polska zbliży się do swojego sąsiada pod względem liczby wypożyczalni. Czy to się jednak opłaca? Jak działa wypożyczalnia samochodów?
Zalety wypożyczenia samochodu
Rzeszę klientów, jakich posiada każda wypożyczalnia samochodów/aut stanowią turyści oraz biznesmeni z kraju i całego świata. Z tego powodu placówki rozmieszczone są zazwyczaj w strategicznych miejscach. Takich jak dworce kolejowe, autobusowe i lotniska, a także duże galerie czy stadiony. Mieszczą się one zwykle na parkingach podziemnych, czy dużych parkingach lotniskowych. Z reguły właściciele wypożyczalni wykupują miejsca na takich parkingach, po to, aby klient zaraz po przybyciu na miejsce, mógł spisać umowę i odebrać samochód.
Formalności przeważnie ograniczone są do minimum, wystarczy aktualny dowód osobisty i dokument prawda jazdy. Najczęściej nie obejdzie się bez wpłaty kaucji. Wysokość jej uzależniona jest od kilku czynników, główną rolę gra jednak cena samochodu. Spisanie umowy nie zajmie nam dużo czasu. Jest to ogromna zaleta, kiedy na przykład spieszymy się na ważne spotkanie, a nasz lot się opóźnił i zostało nam niewiele czasu. Dzięki rosnącej liczbie takich placówek w naszym kraju mamy zapewnioną mobilność na terenie całej Polski. W przypadku awarii naszego własnego samochodu, za odpowiednią dopłatą możemy zamówić samochód w określone miejsce i kontynuować podróż. Współprace z firmami ubezpieczeniowymi i zapewnianie samochodów zastępczych jest jednym z głównych źródeł przychodów wypożyczalni aut.
Krótkoterminowy wynajem jest świetną alternatywą dla kłopotliwej komunikacji miejskiej oraz drogich usług kierowców taksówek, a wynajęty samochód zapewni nam niezależność i wygodę. Jeśli wypożyczymy pojazd na kilka godzin, a znajdziemy się w potrzebie przedłużenia umowy, pracownik wypożyczalni nie powinien stwarzać problemów, aby tego dokonać. Chyba, że pojazd został wcześniej zarezerwowany. Jednak w tym wypadku można liczyć na inne samochody z oferty. Z usług korzystają osoby prywatne, jak i właściciele małych i dużych firm, którzy wrzucają to w koszta. Wedle potrzeb można także wynająć dodatkowe urządzenia, takie jak nawigacja GPS, która umożliwi bezstresowe poruszanie się po mieście jak i poza nim.
Wynajem długoterminowy
Możliwy jest także wynajem długoterminowy, który ma sporo zalet, należy jednak brać pod uwagę dodatkowe koszta. Jest to jednak lepsze rozwiązanie niż popularny leasing. O samochód w pełni dba wtedy wypożyczalnia, serwisowanie oraz wszelkie wymiany wynikające z eksploatacji samochodu mamy wtedy z głowy. W przypadku wyjazdu samochodem za granicę najbezpieczniej będzie to zgłosić. Jeśli uleglibyśmy wypadkowi, a nie zostało to zgłoszone u pracownika wypożyczalni, mogą być problemy z uzyskaniem pieniędzy z tytułu ubezpieczenia.
Jaki jest więc koszt wynajęcia auta?
Najczęściej wynajmowane samochody to niewielkie auta miejskie, pojemne Kombi oraz duże samochody transportowe. W ostatnim czasie powstało także wiele wypożyczalni samochodów sportowych i luksusowych, które znajdują swych klientów na przykład wśród nowożeńców, bądź bogatych przedsiębiorców. Ceny zaczynają się od 80 złotych za dobę w przypadku samochodów miejskich, takich jak Nissan Micra czy Skoda Citigo. Za Vany i samochody dostawcze trzeba będzie zapłacić od 180 do 300 złotych. Za pojemny samochód typu Kombi około 160 złotych. Ceny wynajmu luksusowych samochodów są bardzo różne, zależy to od wielu czynników i specyfikacji, ciężko więc uśrednić koszt tej klasy samochodów.
Wynajem samochodu to świetne rozwiązanie dla każdego. Daje więcej możliwości niż leasing oraz niezwykle cenioną niezależność. W Polsce powstaje coraz więcej wypożyczalni, co wpływa na konkurencyjność cen. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem w razie potrzeby.