Warto mieć świadomość, że zamarznięte, brudne, a także zaparowane okna zaliczane są do najczęstszych problemów kierowców. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Jakich błędów należy koniecznie unikać?
Jak walczyć z zaparowanymi szybami w samochodzie?
Kierowcy powinni wiedzieć, że szyba może zostać zaparowana nawet w sytuacji, gdy zapchaniu ulegnie filtr kabinowy. bardzo istotne znaczenie ma zatem jego regularna wymiana. Częstotliwość powinna być uzależniona od rekomendacji producenta. Z kolei kierowcy, którzy często jeżdżą po polnych drogach powinni zdecydowanie częściej podejmować decyzję o wymianie filtra kabinowego.
Zaparowane szyby mogą być także rezultatem obecności wilgoci w samochodzie. Warto wiedzieć, że może ona powstać zimą i jesienią, gdy użytkownik pojazdu wchodzi do niego z ośnieżonymi albo mokrymi butami. Dochodzi tedy do sytuacji, w której materiałowe dywaniki samochodowe zostają przemoczone. Świetnym rozwiązaniem może być umieszczanie wilgotnego okrycia w bagażniku czy otrzepywanie butów ze śniegu jeszcze przed wejściem do samochodu. Warto także ustawić w aucie nawiew na nogi. W ten prosty sposób możliwe jest osuszenie podłogi.
Należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach zaparowane okna mogą być wynikiem awarii radiatora nagrzewnicy. Towarzyszyć będzie bardzo charakterystyczny zapach. Ponadto naprawa może wynieść kierowcę nawet kilkaset złotych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany problem z szybami może przyczynić się do nieodpowiedniego ustawienia nawiewów. Kierowcy muszą pamiętać, że prawidłowo powietrze jest pobierane z zewnątrz.
W jaki sposób powinno się myć szyby w samochodzie?
Bardzo dużo będzie zależało przede wszystkim od właściwego preparatu przeznaczonego do mycia szyb w samochodzie. Rekomendowane jest, by wspomniany produkt był dedykowany. W ten sposób kierowca nie będzie musiał obawiać się, że środek uszkodzi tapicerkę czy pozostawi nieestetyczne smugi.
Nieświadomi właściciele samochodów bardzo często posługują się płynem do mycia okien stosowanym w domu. Oczywiście jest to bardzo zły pomysł. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków w składzie tego rodzaju produktów będzie znajdował się amoniak.
Może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia elementów wykonanych ze skóry czy z gumy, ale również charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem. Warto także zaznaczyć, że amoniak jest niezdrowy i niekorzystnie oddziałuje na wycieraczki i przyciemniane szyby. Zbliżony rezultat może być osiągnięty przez stosowanie kierowców preparatów z alkoholem. Rekomendowane jest dokładne zadbanie o odpowiednie zdezynfekowanie klimatyzacji czy wymienienie filtrów kabinowych. W ten sposób możliwe jest zdecydowane zminimalizowanie obecności smug czy pyłków.
Właściciele samochodów nie mogą także zapominać o tym, by systematycznie czyścić wycieraczki samochodowe. W trakcie zimy zalecane jest wykonywanie tej czynności przynajmniej dwa razy w tygodniu. W zupełności wystarczy dokładne przetarcie kawałkiem papieru czy szmatką. Nie jest polecane czyszczenie szyb bawełnianymi ściereczkami, gdyż mogą one pozostawić drobne włókna tkaniny. Doskonale egzamin zdadzą natomiast ścierki z mikrofibry.
Co zrobić, gdy szyby w samochodzie parują?
Najlepszym sposobem na rozwiązanie wspomnianego problemu będzie właściwe ustawienie nawiewu w samochodzie. Powinien on być bowiem skierowany nie tylko i wyłącznie na szyby boczne, ale także czołową. Odpowiednie wykonanie przez kierowcę tej czynności w zdecydowanej większości przypadków przyczyni się do rozwiązania problemu.
Z kolei w przypadku, gdy kierowca nie będzie mógł wykorzystać klimatyzacji w samochodzie, może podjąć decyzję o posłużeniu się nawiewem. Wystarczy skierować go an przednią szybę. Rekomendowane jest również uchylenie jednego z okien w celu pozbycia się wilgoci. Bardzo istotne znaczenie będzie miała temperatura nawiewu.
Na samym początku powinno być bowiem maksymalnie ciepło. Nawiew należy uruchomić dopiero po kilku minutach od momentu włączenia pojazdu. Właśnie wtedy nagrzewnica będzie miała wyprodukowaną odpowiednią ilość ciepła.